Pusťte se do věčně odkládaného pořádku ve svých dokumentech. S těmito radami to hravě zvládnete. Dostanete také tipy na šikovné vychytávky.

Papíry se kupí v každé domácnosti. Tu přijde výpis z banky, jindy přehled vyúčtování za elektřinu či plyn, pak je nutné uschovat účtenku za nové boty… Papír sem, papír tam a až je z toho nepřehledná hromada. Pokud nemáte jasně stanovená pravidla, začnete se brzy „ztrácet“. Dokumenty a účtenky si zakládáte bez ladu a skladu, některé navíc ani vůbec nepotřebujete. A nedej bože, když pak potřebujete něco ve spěchu najít. 

Klíčem k řešení je dodržení několika pravidel: 

  1. Rozhodnout se, co ponechat v papírově podobě
  2. Správně roztřídit uložit podle kategorií (popř. podkategorií)
  3. Zvolit správný úložný systém
  4. Veškeré důležité dokumenty lze nafotit do telefonu a pak není třeba uchovávat 

Pozor!!! I ve vašem elektronickém úložišti  je nutné udržovat systém a soubory třídit

Příklady kategorií: 

  • osobní dokumenty (pracovní/školní dokumenty)anka a pojišťovny
  • dokumenty k bydlení (jiný majetek - auta)
  • účtenky a záruky

Rozdělení berte pouze jako inspiraci a navrhněte si je tak, jak vám budou vyhovovat. Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že potřebujete jen podepsané smlouvy a některé účtenky kvůli záruce (často stačí výpis z účtu). Vše ostatní je v době elektronické možné jakkoliv pořídit znovu v případě nutnosti. 

Osobně si mi nikdy neosvědčili šanony. Chce to velkou disciplínu vše správně zakládat. Já si našla oblibu plastových zásuvek. Ale ať použijete jakýkoliv systém. Je nutné vždy vše popsat a opatřit štítkem. 

Tip pro účtenky - naplánujete si každoroční úkol, který vám zabere max. 10 minut. Kontrola záruční doby u všech účtenek. Tam kde propadla, účty zahoďte, ať se vám nekupí. A jak jste na tom vy? Jak udržujete pořádek ve svých dokumentech?

Komentáře (0)

V tuto chvíli nejsou zde žádné komentáře